Illustration

Уклав договір з дистриб'ютором чи лейблом – круто! Прочитав договір перед підписанням і знаєш свої права – high-level. І все-таки найчастіше артисти на радощах підписують договори не дивлячись. Або ж дивляться, намагаються вникнути, але не розуміють насправді, що там до чого.

Щоб не потрапити на жорсткі обмеження прав і не натрапити на неприємні сюрпризи продюсерського договору читай мій новий матеріал.

Розібратися швидше у відносинах між артистом, лейблом, дистрибутором та стрімінгами допоможе ось така схема.

Illustration

Ліцензійний і продюсерський договір: відмінностіКожен учасник музичного виробництва має свої права. Залежать вони від того, як артист і компанія вибрали співпрацювати на першому етапі та який уклали договір.
З лейблом укладають ліцензійні і/або продюсерський договори.
Якщо ліцензійний договір — ви передаєте лейблу права на використання окремих одиниць свого контенту (сингла або альбому). У разі ж, якщо продюсерський договір, лейблу йдуть права на використання усіх пісень разом. (але все індивідуально, читаймо договір та домовляємося).
Важливо розуміти! Ви і лише ви зацікавлені в відстоюванні своєї сторони й власному захисті, тому при створенні договору без юриста, є ризик зловитися на формулювання, яке може поставити вас в незручну ситуацію. Звертайтеся до юриста. Маю перевірених, в яких впевнений, тож допоможу в разі потреби. Дозвіл на використання пісень може бути виключним та невиключним.
Розбираємо:Виключна ліцензія – це коли автор може передати права на використання треку лише комусь одному (лейблу чи дистриб'ютору).
Невиключна ліцензія – це коли автор передає права використання музики багатьом особам. Наприклад, це зручно під час синхронізації. Тобто домовлятися про розміщення треків у кіно та рекламі можуть сам артист, його лейбл та / або менеджер.
І ліцензійний, і продюсерський договір мають свої ризики та переваги. Кожна схема по-своєму впливає на права артиста. А які права взагалі є?
У кожного свої права: дистриб'ютор, артист, стрімінгСпочатку розглянемо артиста. Насамперед він має авторські права. Вони відкривають дорогу до монетизації треків на стрімінгах. Виділяють немайнові та виключні права.
Немайнові підтверджують, що артист є автором пісні. Їх неможливо купити чи продати. Ці права назавжди залишаються в автора. І є ще один важливий момент. Іноді немайнові права можуть захистити ім'я артиста. Адже вони поширюються на псевдонім.
Виключні права ще крутіші. Вони дозволяють авторам та правовласникам отримувати вигоду від твору: продавати, укладати ліцензійні договори, отримувати роялті тощо. Виключні права можуть з'явитися у артиста після відчуження прав у оригінального автора треку.
Зазначу з практики, що деяких авторів композицій сильно ранить, коли після відчуження їх перестають вказувати серед творців пісні.
Крім авторських, у артиста є суміжні права: на виконання та фонограму треку. Так, якщо артист у записі сам грає на інструменті чи співає – має право на виконання. Якщо він сам оплатив запис, то з'являються права на фонограму. Саме цими правами ділиться артист із дистриб'юторами та лейблами за співпраці, щоб потрапити на стрімінги.
Таким чином, суміжні права артиста на виконання та фонограму треку переходять до дистриб'юторів чи лейблів після укладання ліцензійного чи продюсерського договорів. Так артист дозволяє лейблу/дистриб'ютору викладати свої пісні на стрімінгові майданчики.
Іноді, під час таких переходів, права на альбоми повністю зникають у артиста. Навіть якщо він цілком сам створив композицію та текст. Таке сталося із Тейлор Свіфт. Співачка втратила частину прав на альбом 2012 року Red та посварилася зі своїм колишнім лейблом Republic Records.
Ця ситуація набула широкого резонансу в громадськості та ЗМІ. 2021 року, після пандемії, Тейлор вирішила перевипустити альбом, щоб права на мастер точно належали їй. Вийшло все супер успішно! За добу треки Red на Spotify прослухали 122,9 млн. разів, а 10-хвилинна версія композиції All Too Well готується побити рекорд Billboard. Тож навіть жахливі історії можна обернути собі на користь.
Як співпрацюють між собою дистриб'ютор, лейбл, стрімінги
Довгий шлях.
Артист → Лейбл → Дистриб'ютор → СтрімінгиДистрибуцію треків артисту може надати лейбл. Для цього лейбл налагоджує партнерські зв'язки із дистриб'ютором. Наприклад, так працює Muzika Agency. Окрім договору з артистом (ліцензійного чи продюсерського), у нас є ліцензійний договір із дистриб'ютором Independent Digital. Цим договором, також передаємо суміжні права використання фонограми тощо для того, щоб музика артиста вийшла на стрімінг.
Короткий шлях.
Артист → Дистриб'ютор → СтрімінгиІснує й інший варіант виходу артиста на стрімінг – відразу через дистриб'ютора чи агрегатора TuneCore, CD Baby, OneRPM.
У свою чергу, дистриб'ютор укладає зі стрімінговими майданчиками прямий ліцензійний договір. Він дає майданчику право розміщувати музику, надавати доступ до неї за підпискою.
Може здатися, що довгий шлях гірший, тому що в ньому більше ланок. Але це зовсім так. Умови для лейблів у дистриб'юторів вигідніші, ніж для прямих заявок артистів. Адже лейбли приводять до компаній-дистриб'юторів одразу багато виконавців. Така практика вигідна для компаній, і тому вони зазвичай ставлять релізи артистів лейблів у пріоритет.
Також команда лейбла підготовлена до форс-мажорних ситуацій, які можуть відбуватися на шляху пісні до стрімінгових платформ. Адже є досвід, розуміння як комунікувати з дистрибутором аби швидко й якісно вирішити ситуацію.
НезалежністьВ будь-якому випадку, договір, який ви підписуєте чи з лейблом, чи з дистрибутором, має термін дії: рік / три роки, тощо. Це нормально, адже дає певні гарантії для сторін, що впродовж визначеного терміну відбуватиметься праця та накопичуватиметься результат у вигляді грошової винагороди.
Але у більшості випадків, є змога коригувати пункти договору, що стосуються відсоткової ставки винагороди, термінів, територіального розповсюдження релізу (аби виключити ті країни, на території яких не бажаєте звучати) тощо.
Стандартна відсоткова ставка між дистрибутором та лейблом на початку співпраці 30/70, інколи ексклюзивно дистрибутор може надавати лейблу 20/80 зі старту співпраці і далі ще понижувати її за рахунок зросту об’єму якісного каталогу. В свою ж чергу, з артистом, дистрибутор швидше за все не надасть пониження ставки, якщо ви не маєте в каталозі дійсно великих об’ємів прослуховувань, які вимірюються мільйонами й десятками мільйонів стрімів.
Важливо! Лейбл чи дистрибутор не зможе відібрати у автора / артиста права та володіння каталогом, якщо сам автор / артист на це не надасть юридично підтверджений дозвіл. Це, за аналогією, як володіння бізнесом та його активами. Власник бізнесу обирає надійного партнера й вирішує чи ділити з партнером власність та долю від чистого прибутку, чи ні й обмежити його до визначених рамок.
Автор: Павло Стрілецький
Залишилися запитання / індивідуальний запит: напиши нам

Автор: Павло СтрілецькийЗалишилися запитання / індивідуальний запит: напиши нам