Illustration

Вступ. Коли потрібно оформлювати підприємництво?
Гадаю, якщо ти зайшов на цю статтю, то музика для тебе більше ніж хоббі. Однак, допоки музичний проєкт на рівні стартапу - достатньо бути фізичною особою без юридичної форми ведення підприємницької діяльності. Загалом, і не варто задумуватися над зайвою бюрократією, якщо наразі, умовно, твоя діяльність характеризується суцільними творчими експериментами, без дисциплінованого руху до ведення музичного проєкту як бізнесу.
Але якщо вибір зроблено і прийшов час узаконити твоє підприємництво, розберемо тему дещо детальніше.
Дана стаття побудована на власному практичному досвіді ведення ФОП та ТОВ. І перша й головна порада - обзавестися юристом та бухгалтером, які супроводжуватимуть музичний проєкт й оберігатимуть тебе від неприємностей з державою, податковою, законом через необачність чи некомпетентність.

Ведення діяльності артиста / менеджера через ФОП
Плануються доходи 400 000 грн й більше? Або 50 000 грн+ одним платежем (до прикладу гонорари за виступи)?
Це ж стосується подачі на грантові кошти, на спонсорську допомогу або ж приведення інвестицій у проєкт, які заходитимуть на рахунки. Також, ведеш підприємницьку діяльність самотужки або взаємодіючи з іншими ФОПами чи підрядниками?
В такому разі допоможе форма ФОП (Фізична особа підприємець). 
Знову ж рекомендація, щоб не ламати голову подачею звітності та вчасності сплати податків - бухгалтер must have. Перших пів року я вів бухгалтерію самотужки, подавав звіти через ДІЯ, те ж і зі сплатою податків. Та коли знайшов бухгалтера, то в перший місяць нашої співпраці вона закривала хвости, які я створив за період самодіяльності. Десь щось недогледів, не так порахував і міг би мати мороку. Тож не повторюй моїх помилок і не ускладнюй собі життя, оплата бухгалтера ФОП більш ніж під'ємна.

Реєстрація ФОП
Зареєструвати ФОП можна дуже швидко, через додаток ДІЯ в декілька кліків.
Обираємо 3-ю групу ФОП, що ідеально підійде для потреб діяльності як артиста так і менеджера. По умовам, сплата 5% з оберту + раз на квартал обов’язково треба сплатити єдиний страховий внесок (ЄСВ) 4686 грн. Тобто прийшло за квартал на рахунок ФОП 100 000 грн, треба буде сплатити 5 000 грн податку за квартал + 4686 грн ЄСВ.

Обираємо КВЕДи
Також для реєстрації потрібно обрати КВЕДи (напрямки роботи нашої діяльності):
Основний КВЕД для артиста 90.03 - Індивідуальна мистецька діяльність (прочитати про нього)
Якщо ви менеджер - рекомендую 74.90 - Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у. (прочитати про нього)
І також окрім основного додаємо всі КВЕДи, що можуть розширити наші можливості (за них доплачувати не потрібно, тож бери всі необхідні). До прикладу:
70.21 Діяльність у сфері зв'язків із громадськістю93.29 Організування інших видів відпочинку та розваг85.52 Освіта у сфері культури59.20 Видання звукозаписів90.01 Театральна та концертна діяльність82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у.
Після реєстрації тобі потрібно згенерувати файловий ключ ЕПЦ (електронно цифровий підпис). Я собі зробив через Privat24. Ним ФОП підписує документи, авторизується в державних сервісах.
І відкрити рахунок ФОП у одному з банків. Мені особисто найзручніший Monobank.

Отримання роялті на ФОП
Згідно актуального на сьогодні законодавства, отримання роялті на рахунки ФОП оподатковуються як і для фізичних осіб. А саме податком на пасивний дохід, що становить - 18% ПДФО + 1,5% військового збору. Тобто загальна ставка оподаткування з роялті становитиме 19,5%.
Ого! Скажеш ти, так і є. Це болюча точка, багато обговорень навколо, тож сподіваюся якомога швидше виправиться на рівні законодавця.
Як можна було зрозуміти з попереднього абзацу, за те, що ти як автор / виконавець отримав роялті, навіть без ФОП, потрібно сплатити податок 19,5% в державу за пасивний дохід. Так само як сплачується податок з кешбеку в monobank або ж за депозит у банку, чи інвестування у акції / облігації.
Найвигідніше роялті можуть отримувати ТОВ (5%).

Коли реєструвати ТОВ?
Ідеальний варіантМузичний проєкт - більш-менш стабільний й високоприбутковий бізнес. Учасники команди - партнери і між ними виникає необхідність юридично закріпити відносини, розподілити долі кожного партнера, отримувати девіденди.
Інший варіантЯкщо ви гурт з декількох людей і ви вкладаєтеся всіма силами у власний проєкт. Або ж коли декілька артистів організувалися в лейбл. Чи артист виріс в об'ємах обертів та обзавівся партнером у вигляді менеджера.
Серед артистів середнього рівня в Україні ТОВ не знайти. Воно й логічно. Там складніша бухгалтерія та й функціоналу ФОП вистачає більш ніж потрібно.
До прикладу, існують ТОВ "БЕЗОБМЕЖЕНЬ", ТОВ "МОНАТИК КОРПОРЕЙШН", ТОВ "ХАРДКІСС". У Артема Пивоварова в інтернеті можна знайти відкритий ФОП. Тіна Кароль теж працює через ФОП.

Реєстрація ТОВ
Реєстрація ТОВ відбувається через нотаріуса. Складається ним документація з наданої інформації:
паспортні дані співзасновників та директора + надати паспорт (оригінали);
ідентифікаційні коди (оригінали);
виписки про реєстрацію з місця проживання (оригінали);
статутний капітал;
напрямки діяльності;
адреса для реєстрації ТОВ (якщо орендований вами офіс - потрібно погодити з орендодавцем та укладати договір оренди на ТОВ);
Також як і для ФОП потрібно відкрити рахунок у банку, (шкода, що monobank не дає такої змоги для ТОВ. Та створити електронно-цифровий підпис. + замов собі печатку.

Висновок
Як сказав мені одного разу колега підприємець “Ніщо не робить бізнес таким міцним, як добре оформлені юридично стосунки!”.
ФОП, ТОВ чи лишатися фізичною особою - обирати тобі, виходячи з можливостей та обставин. У будь-якому разі, як на початку статті так і зараз, наголошую на важливості юриста та бухгалтера. Без них небезпечно, ніби по мінному полю.
Музичний бізнес прибутковий, бажаю щоб доля від ринку була твоєю і цього вистачало як мінімум для комфортного творчого процесу й виготовлення нових музичних продуктів!

Автор: Павло СтрілецькийЗалишилися запитання / індивідуальний запит: напиши нам

Telegram Widget Telegram Напишіть нам